Michelin Yıldızı Nasıl Alınır?

Michelin Yıldızı Nasıl Alınır?

1900’lü yılların başında, Michelin lastiklerinin başındaki isim Andre Michelin ve kardeşi Edouard ile birlikte müşterilerine fayda sağlamak için bir rehber yapmaya karar verir. Yapacakları bu rehber 100 yıl sonrasına etki ederek günümüze kadar ulaşmıştır.

Michelin, restoran seçimlerini yaparken uyguladığı kriterleri 1926 yılında güncellemiştir. Başka bir deyişle, malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödeme karşılığının tam olarak alınması ve kalite standartlarındaki süreklilik şeklinde 5 maddeyle belirlenmiş kriterler yıllar boyunca uygulanmaktadır. Hizmet kalitesi, temizlik, restoranın butik ve yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olmasının yanı sıra, yine şefin Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma geçmişinin olması da apoletine Michelin Yıldızı takmak isteyen restoranların dikkat etmesi gereken kriterler olarak bilinmektedir.

Michelin’in lezzet müfettişleri, yıldız almaya aday gösterilen restoranları gizlice ziyaret eder ve hangi restoranın yıldız alması gerektiğine karar vermektedir.

Yorum bırakın

Sepetim
Scroll to Top